ליעוץ מקצועי חינם, חייגו:

שאלות נפוצות

עיינו בשאלות הנפוצות וצרו קשר במידה ויש צורך בפרטים נוספים

שאלות נפוצות

תלוי לאיזה צורך נדרש השמאי שמאי מקרקעין יכול להיות מומחה לתחום מסוים לדוגמא, היטל השבחה בתחום אומדן שווי רצוי שסביבת העבודה שלו היא בסביבת הנכס שלכם ניסיון מקצועי רשום כחוק כשמאי מקרקעין
תלוי מהו הנכס שלכם. באופן כללי כדאי לקחת שמאי מקרקעין אשר יבדוק את שווי הנכס. הבדיקה כוללת בדיקה חשובה מאוד של מצבו המשפטי והתכנוני של הנכס. חשוב לבדוק מהו התשלום הצפוי של מיסים שיחולו עליכם לאחר המכירה, כמו היטל השבחה ומס שבח. בבתים פרטיים מומלץ לבדוק מהם זכויות הבניה משתי סיבות, 1. אולי שווי הנכס גבוה יותר בגלל זכויות בניה, 2 אולי יחול עליכם מס שבח גבוה ובערזת שמאי מקרקעין ניתן להפחית את המס.
זכויות בניה נקבעות בתכניות בניין עיר (תב"ע) של הוועדה המקומית. לחלק מהוועדה המקומית בארץ יש פירוט של זכויות הבניה באתר ההנדסי של הוועדה המקומית. במידה ולא קיים פירוט באינטרנט ניתן לבדוק אילו תכניות חלות במקרקעין (או באתר רמ"י או באתר הוועדה המקומית) ולעבור על הוראות התכנית. דרך נוספת ופשוטה יותר היא לבקר בוועדה המקומית בו מצוי הנכס שלכם (בשעות קבלת קהל) ולברר במחלקת מידע תכנוני. דרך נוספת היא לפנות לשמאי מקרקעין אשר ינתח עבורכם את זכויות הבניה.
יכול להיות שהוא צריך לשלם לכם תשלום על זכויות בניה או שימוש ברכוש משותף
היטל השבחה הוא תשלום לוועדה המקומית שמתקבל לאחר מכירת נכס. לפני שניגשים לשלם פונים לשמאי מקרקעין על מנת שיבדוק עבורכם את שמאות הוועדה וימליץ לכם האם כדאי להגיש השגה. בד"כ אם סכום הדירה גבוהה רצוי וכדאי להגיש השגה ע"י שמאי פרטי מטעמם, השמאי ייצג אותכם בהליך שמאי מכריע וקיים סיכוי כי דרישת התשלום תופחת ואף תבוטל.
לפני רכישת נכס מקרקעין מומלץ לבחון את הנכס עם שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע אשר מגיע לנכס ומוודא שהמצב החוקי שלו תואם למצב בפועל. השמאי צריך לבדוק התאמה להיתר בניה (האם יש חריגות בניה?) השמאי צריך לבדוק שהרישום המשפטי נכון, לעבור על חוזי חכירה חוזי שכירות ולבחון שאין בעיות משפטיות (עורך דין אינו בודק זאת).. ובדיקה נוספת היא מדיניות תכנונית של הוועדה המקומית (תכניות בניה קיימות ובתכנון).
ראה תשובה לשאלה "איך בודקים זכויות בניה"

השאירו פרטים ונחזור אליכם